Tor motocrossowy województwo pomorskie - gdzie pojeździć?

Tor motocrossowy województwo pomorskie - gdzie pojeździć?
Autor Aleks Zieliński
Aleks Zieliński22.08.2023 | 9 min.

Motocross cieszy się coraz większą popularnością wśród amatorów mocnych wrażeń. Nie ma co do tego wątpliwości, że jazda po bezdrożach i specjalnie przygotowanych torach dostarcza niezapomnianych emocji. Nic więc dziwnego, że wielu miłośników jednośladów z województwa pomorskiego poszukuje miejsc, gdzie mogliby realizować swoją pasję. Gdzie zatem warto wybrać się na swój motocykl motocrossowy, by poczuć prawdziwy dreszczyk adrenaliny? Opcji na pewno nie brakuje.

Najpopularniejsze i najlepiej oceniane tory motocrossowe w woj. pomorskim

Tory w Trójmieście i okolicach - lokalizacje i opinie

Trójmiasto i okolice to zdecydowanie najbogatszy region, jeśli chodzi o infrastrukturę motocrossową. Znajdziemy tu zarówno profesjonalne obiekty, jak i mniejsze, amatorskie tory. Do tych najchętniej odwiedzanych należy zaliczyć m.in. Tor Motocrossowy Luzino usytuowany zaledwie kilkanaście kilometrów od granic Gdańska. Posiada on nowoczesną nawierzchnię i urozmaiconą trasę z licznymi bandami, kopcami i zakrętami. Świetnie nadaje się zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących miłośników jazdy w terenie. Nieco dalej, bo w miejscowości Czarna Dąbrówka znajduje się kolejny ceniony obiekt - Tor Motocrossowy Black Hill. Choć mniejszy, oferuje wszystko co potrzeba do aktywnej jazdy na jednośladzie. Warto wybrać się również do położonego niedaleko Wejherowa Toru Rowokół, który wyróżnia przede wszystkim malownicze położenie. Miłośnicy mocnych wrażeń chwalą go za świetny stan techniczny i zróżnicowany teren. To tylko niektóre z wielu obiektów w okolicach Trójmiasta warte odwiedzenia.

Obiekty motocrossowe w powiecie słupskim - gdzie warto pojechać?

Również powiat słupski oferuje sporo możliwości dla fanów jazdy terenowej. Jednym z ciekawszych miejsc jest tor w miejscowości Głobino. Można tu jeździć zarówno rekreacyjnie, jak i brać udział w treningach oraz zawodach. Co ważne, obiekt jest otwarty przez cały rok. Inną opcją jest tor motocrossowy w Redzikowie. Położony na obrzeżach Słupska obiekt posiada dobrze przygotowaną, zróżnicowaną trasę. Nie brakuje band, muld, kopców i zakrętów. Tor cieszy się popularnością wśród doświadczonych fanów motocrossu. Warto również wspomnieć o mniejszym, ale świetnie zagospodarowanym torze w miejscowości Kępice. Dzięki amatorskiemu charakterowi sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników jazdy terenowej.

Tor w Chojnicach - informacje i recenzje

Bardzo dobrze ocenianym torem motocrossowym w województwie pomorskim jest obiekt w Chojnicach. Można tu jeździć na profesjonalnej, dobrze utrzymanej trasie wyposażonej we wszelkie przeszkody potrzebne do emocjonującej jazdy. Co istotne, tor oferuje oddzielną trasę treningową dla początkujących. Dzięki temu mniej doświadczeni mają okazję podszkolić swoje umiejętności bez ryzyka kolizji z bardziej zaawansowanymi zawodnikami. Regularnie odbywają się tu imprezy i zawody rangi mistrzostw Polski. Tor cieszy się renomą jednego z najlepszych tego typu obiektów w regionie.

Amatorskie trasy i miejsca do jazdy w terenie

Lasy i polany nadające się do jazdy enduro

Oprócz profesjonalnych torów, województwo pomorskie oferuje wiele miejsc, gdzie w sposób amatorski i rekreacyjny można realizować pasję do motocrossu. Miłośnicy jazdy enduro mogą wybrać się na liczne leśne bezdroża i polany. Dużym zainteresowaniem cieszą się okolice Trójmiasta, choćby Lasy Otomińskie, gdzie znajduje się sporo ścieżek i dróg leśnych o zróżnicowanym stopniu trudności. Podobne warunki panują m.in. w lasach wejherowskich, puckich czy kartuskich. Pasjonaci enduro chwalą także tereny w okolicach Chojnic, Człuchowa czy Słupska. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa podczas jazdy poza wyznaczonymi torami.

Nieoznakowane trasy w gminach i powiatach

Oprócz lasów, spore możliwości dają liczne nieoznakowane, amatorskie trasy motocrossowe znajdujące się na terenie wielu gmin i powiatów. Często przygotowywane są one oddolnie przez grupy pasjonatów. Takie miejsca można znaleźć m.in. na Kaszubach, Żuławach, Powiślu czy wokół Chojnic. Trasy tego typu wyróżnia brak profesjonalnego ostrzeżenia. Wymagają zatem większej ostrożności, ale dają szansę na jazdę w terenie dla każdego. Dobrym pomysłem jest dołączenie do lokalnych społeczności miłośników motocrossu, by poznać najlepsze nieoznakowane trasy w okolicy.

Legalne i bezpieczne miejsca jazdy poza torami

Pomimo wielu kuszących opcji, należy pamiętać, że jazda crossowa poza specjalnie przygotowanymi torami niesie ze sobą ryzyko. Dlatego zanim wybierzemy się na leśne bezdroża czy polne ścieżki, warto upewnić się, że w danym miejscu jest to dozwolone. Dobrym rozwiązaniem są wyznaczone przez nadleśnictwa i lokalne władze strefy do legalnej jazdy motocyklowej. Takie miejsca zazwyczaj są oznaczone i przygotowane z myślą o bezpieczeństwie. Stosując się do zasad i zachowując ostrożność, możemy czerpać radość z jazdy poza torami bez niepotrzebnego ryzyka.

Wydarzenia i zawody motocrossowe w regionie

Największe imprezy motocrossowe w województwie

Pomorskie co roku gości wiele ważnych zawodów motocrossowych, w których biorą udział czołowi zawodnicy z kraju i zagranicy. Do największych imprez o randze mistrzostw Polski zaliczyć można: Motocrossowe Mistrzostwa Polski rozgrywane w Człuchowie, Chojnicach i Miastku, czy też Motocrossowe Mistrzostwa Pomorza organizowane m.in. w Redzikowie i Parszczycach. Oprócz tego odbywają się tu rundy Motocrossowych Mistrzostw Strefy Północnej, Pucharu Polski w Motocrossie oraz wiele mniejszych, regionalnych zawodów. Dla kibiców to świetna okazja do zobaczenia zmagań najlepszych zawodników.

Amatorskie zloty i zawody dla pasjonatów

Oprócz profesjonalnych zmagań, w regionie organizowane są także liczne imprezy o charakterze amatorskim. Wiele z nich ma formę zlotów, gdzie oprócz wspólnej jazdy i zabawy przeprowadzane są również mini zawody dla chętnych. Tego typu wydarzenia cieszą się dużą popularnością wśród fanów motocrossu. Pozwalają one zintegrować lokalne społeczności miłośników jednośladów i aktywnie spędzić czas. Amatorskie imprezy motocrossowe organizowane są cyklicznie m.in. w Trójmieście, Chojnicach, Kartuzach, Bytowie czy Człuchowie.

Terminy i informacje o nadchodzących wydarzeniach

Aby móc wziąć udział w interesujących imprezach motocrossowych jako zawodnik lub kibic, warto śledzić terminy zbliżających się wydarzeń. Informacje o nadchodzących zawodach i zlotach publikowane są m.in. na stronach internetowych klubów i stowarzyszeń motocrossowych działających w regionie. Kalendarze imprez znaleźć można również na portalach poświęconych sportom motorowym. Dzięki temu każdy miłośnik motocrossu ma szansę wybrać najciekawsze dla siebie wydarzenia i wziąć w nich udział.

Sprzęt i przygotowanie do jazdy motocrossem

Tor motocrossowy województwo pomorskie - gdzie pojeździć?

Rodzaje i dobór odpowiedniego motocykla

Aby czerpać radość z jazdy motocrossem, niezbędny jest odpowiedni sprzęt dostosowany do umiejętności i preferencji kierowcy. Do wyboru mamy motocrossowe modele 2-suwowe lub 4-suwowe w różnych kategoriach pojemności silnika. Dla początkujących najlepsze będą maszyny o pojemności 85-125ccm. Z kolei bardziej zaawansowani powinni wybrać pojemniejsze modele od 250ccm wzwyż. Przy doborze konkretnego motocykla należy wziąć pod uwagę m.in. moc, osiągi, masę, prowadzenie i niezawodność. Duże znaczenie ma także właściwy rozmiar i ustawienie podwozia.

Wyposażenie i akcesoria niezbędne dla bezpieczeństwa

Oprócz odpowiedniego motocykla, kluczowe jest wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo. Podstawą są dobrej jakości kask motocrossowy z atestem, ochraniacze (gogle, opaska na szyję), odpowiednie ubranie z protektorami oraz buty motocrossowe. Warto też zaopatrzyć się w rękawice z wzmocnieniami oraz ochraniacze na ramiona, łokcie i kolana. Dobrym pomysłem jest pancerz na klatkę piersiową. Wysokiej jakości wyposażenie ochronne pozwoli uniknąć wielu urazów w razie upadku lub kolizji.

Przygotowanie kondycyjne i trening przed jazdą

Jazda motocrosem wymaga sporej sprawności fizycznej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Przydatny będzie ogólny trening siłowy i wytrzymałościowy, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni nóg, ramion i brzucha. Poza siłownią pomocne będą także ćwiczenia rozciągające oraz crossfit. Dobrze jest również potrenować na motocyklu przed jazdą z dużą prędkością. Pomoże to nabrać wprawy i zaufania do maszyny.

Motocross jako sport ekstremalny - zalety i wady

Dlaczego motocross cieszy się popularnością?

Motocross od lat przyciąga rzesze miłośników ze w

Podsumowanie

Jak widać, województwo pomorskie oferuje mnóstwo możliwości dla fanów jazdy motocrossowej. Zarówno pasjonaci profesjonalnych zmagań na torach, jak i amatorzy poszukujący mocnych wrażeń na leśnych bezdrożach znajdą tu coś dla siebie. Najważniejsze to odpowiednio przygotować się do jazdy, wybrać sprzęt dostosowany do umiejętności i zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Korzystając z dobrodziejstw motocrossu w granicach zdrowego rozsądku, województwo pomorskie zapewnia niezapomniane emocje i możliwość rozwoju pasji do jazdy terenowej.

Najczęściej zadawane pytania

Informacje o zbliżających się imprezach i zawodach motocrossowych w województwie pomorskim można znaleźć na stronach internetowych klubów i stowarzyszeń zrzeszających miłośników tego sportu. Terminy publikowane są również na specjalistycznych portalach poświęconych sportom motorowym.

Aby legalnie jeździć poza torami, należy korzystać ze specjalnie wyznaczonych do tego stref lub tras. Informacje o takich miejscach znajdziemy m.in. na stronach nadleśnictw oraz w urzędach gmin, które często wyznaczają obszary do jazdy motocrossowej.

Podstawowym wyposażeniem powinien być kask motocrossowy, gogle, rękawice z ochraniaczami oraz buty i strój motocrossowy z protektorami. Dobrze mieć też ochraniacze na ramiona, łokcie i kolana. Warto rozważyć pancerz na tors dla większego bezpieczeństwa.

Na początku warto zapisać się na kurs jazdy motocrossowej, by nabyć podstawowe umiejętności. Dobrym pomysłem jest też trening fitness, rozciąganie i jazda treningowa na torze. Należy zadbać o odpowiedni sprzęt i ekwipunek. Dobrze poznać lokalne trasy i imprezy motocrossowe.

Kluczowe jest dobre zawieszenie, opony maxi-enduro oraz ochraniacze na wszystkie elementy wrażliwe na uszkodzenia. Hamulce muszą być sprawne, a układ wydechowy przystosowany do jazdy w terenie. Dobrze wyregulować zawieszenie i sprawdzić ogólny stan techniczny motocykla.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podstawowe zasady bezpieczeństwa w sportach ekstremalnych
  2. Kiedy odbędą się zawody motocrossowe Człuchów 2022?
  3. Jak spersonalizować swój motocykl KTM do jazdy motocrossowej
  4. Jakie spodnie trekkingowe wybrać na zimowe wędrówki w górach: poradnik
  5. psychologia sportu motocrossowego – jak radzić sobie z presją?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aleks Zieliński
Aleks Zieliński

Witajcie, jestem Aleks Zieliński i moje życie to jedna wielka przygoda na krawędzi ekstremalnych sportów. Skok na spadochronie, jazda na desce wulkanicznej, czy wspinaczka na niebezpiecznych szczytach

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły