Point Break: Surfing, akcja i adrenalina - recenzja kultowego filmu

Point Break: Surfing, akcja i adrenalina - recenzja kultowego filmu
Autor Edyta Wysocka
Edyta Wysocka05.09.2023 | 4 min.

Point Break to amerykański film akcji z 2015 roku, który stał się prawdziwym klasykiem kina i zdobył status produkcji kultowej. Obraz w reżyserii Kathryn Bigelow opowiada o młodym agencie FBI Johnny'm Utahie, który infiltruje środowisko surferów, by rozwikłać zagadkę serii napadów. W roli głównej gwiazda Hollywood Keanu Reeves. Co sprawiło, że ten thriller sensacyjny na dobre wpisał się do kanonu kina akcji?

Point Break - kultowy film o surfingu, akcji i adrenalinie

Geneza produkcji i dane techniczne

Film Point Break trafił do kin w 1991 roku i odniósł spory sukces kasowy, zarabiając ponad 83 miliony dolarów przy budżecie 24 milionów. Obraz wyreżyserowała Kathryn Bigelow, laureatka Oscara za film The Hurt Locker. Główną rolę Johnny'ego Utaha zagrał Keanu Reeves, zaś jego przeciwnika Bodhiego - Patrick Swayze. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Gary Busey, Lori Petty i John McGinley.

Film trwa ponad 1 godzinę i 50 minut i łączy w sobie konwencję thrillera sensacyjnego z elementami dramatu obyczajowego osadzonego w środowisku surferskim. Obraz został nakręcony w plenerach Kalifornii, Hawajów i Oregonu, a efektowne sceny surfingu zyskały miano wręcz kultowych.

Fabuła i bohaterowie

Johnny Utah, młody i ambitny agent FBI trafia do Los Angeles, by wziąć udział w śledztwie w sprawie serii napadów na banki. Wszystko wskazuje na to, że stoi za nimi grupa surferów. Johnny, by zinfiltrować ich środowisko, sam zaczyna uprawiać surfing i poznaje tajemniczego Bodhiego, charyzmatycznego lidera miejscowych surferów.

Między Utah'em a Bodhim rodzi się z czasem męska przyjaźń, jednak gdy prawda o napadach wychodzi na jaw, Johnny musi stanąć po stronie prawa. W finale Bodhi ucieka przed pościgiem policji i surfuje na 30-metrowej fali. Czy uda mu się przeżyć?

Realizacja i aktorstwo

Reżyserka Kathryn Bigelow stworzyła film dynamiczny i wartki, pełen zwrotów akcji. Płynnie łączy konwencję kina sensacyjnego z elementami dramatu psychologicznego. Film rozgrywa się głównie w plenerach, a zdjęcia przyrody Kalifornii zachwycają.

Aktorstwo także stoi na wysokim poziomie. Młody wówczas Keanu Reeves kreuje postać ambitnego i pryncypialnego agenta z krwi i kości. Patrick Swayze jako Bodhi magnetyzuje charyzmą i budzi sympatię widzów. Świetną kreację stworzył też Gary Busey jako doświadczony partner Johhny'ego.

Wpływ na popkulturę

Film zapisał się w popkulturze jako obraz, który spopularyzował surfing i pokazał styl życia surferów. Wiele scen, w tym końcowa sekwencja ucieczki Bodhiego, na stałe wpisały się do kanonu kina akcji. Także cytaty z filmu, jak "Młody, zielony, głupi i bezczelny" czy "Azjatycki łobuz" funkcjonują w języku potocznym.

Recenzje i opinie

Film zebrał generalnie pozytywne recenzje i do dziś cieszy się uznaniem widzów. Krytycy chwalą zwłaszcza wartką akcję, sceny surfingu i kreacje aktorskie Reevesa i Swayze'a. Zarzucano filmowi pewną naiwność fabuły i wtórność wątków - jednak jako kino rozrywkowe Point Break w pełni spełnia swoją funkcję.

Dziedzictwo Point Break

Dziś film uchodzi za kultowy w swoim gatunku i jest uznawany za jeden z najlepszych thrillerów akcji lat 90. Wywarł duży wpływ na późniejsze produkcje sensacyjne osadzone w realiach surfingu. W 2015 roku doczekał się luźnego remake'u z Edgarem Ramírezem i Lukiem Bracey w rolach głównych, jednak nie dorównał oryginałowi.

Podsumowanie

Point Break to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najbardziej kultowych filmów akcji lat 90. Reżyserka Kathryn Bigelow stworzyła dynamiczną i wciągającą opowieść osadzoną w klimatach surferskiej Kalifornii. Film z mistrzostwem łączy konwencję sensacyjnego thrillera z elementami dramatu obyczajowego. Ogromną siłą produkcji są też znakomite zdjęcia plenerów, wartka akcja i kreacje aktorskie gwiazd - Keanu Reevesa i Patricka Swayze. To film, który na stałe wpisał surfing do popkultury i do dziś gromadzi rzesze wiernych fanów. Gorąco polecany!

Źródło: https://vod.film/pl/filmy/point-break-na-fali

Najczęściej zadawane pytania

Film trafił do kin 12 lipca 1991 roku.

Zdjęcia realizowano głównie w Kalifornii, na Hawajach i w Oregonie.

Reżyserką filmu jest Kathryn Bigelow, laureatka Oscara za film The Hurt Locker.

Film był nominowany do MTV Movie Awards. Zdobył teżVariety Club Award dla Patricka Swayze'a.

W 2015 roku miał premierę luźny remake Point Break w reżyserii Ericsona Core'a.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podstawowe zasady bezpieczeństwa w sportach ekstremalnych
  2. Jak przygotować się do pierwszych zawodów w motocrossie?
  3. Jak spersonalizować swój motocykl KTM do jazdy motocrossowej
  4. Motocross kobiety – jak zacząć przygodę z tym sportem?
  5. Przewodnik po najlepszych elektrycznych motocyklach motocrossowych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Edyta Wysocka
Edyta Wysocka

Witam, śmiałe duchy! Jestem pasjonatką tego zakątka pełnego nieuchwytnych wrażeń, gdzie granice fizyczności stapiają się z szaleństwem emocji.  snuję opowieści o skokach w przepaść, tanecznym tańcu z wiatrem i zdobywaniu szczytów ekstremalnych wyzwań. Zapraszam w świat sportów, gdzie strach staje się sojusznikiem odwagi!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email