Kiedy odbędą się zawody motocrossowe Człuchów 2022?

Kiedy odbędą się zawody motocrossowe Człuchów 2022?
Autor Aleks Zieliński
Aleks Zieliński24.08.2023 | 7 min.

Motocross to dyscyplina sportu motorowego ciesząca się w Polsce coraz większą popularnością. Co roku organizowanych jest wiele zawodów i mistrzostw dla zawodowców oraz amatorów. Jedną z najważniejszych imprez w kalendarzu motocrossowym są zawody w Człuchowie. To właśnie tam spotykają się czołowi zawodnicy z całego kraju, by stoczyć zacięte pojedynki na niezwykle widowiskowym i wymagającym torze. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo ekscytująco.

Podstawowe informacje o zawodach motocrossowych w Człuchowie

Czym są zawody motocrossowe?

Motocross to konkurencja sportów motorowych polegająca na jeździe po specjalnie przygotowanych, naturalnych torach z licznymi przeszkodami. Zawody motocrossowe rozgrywane są na kilku rodzajach motocykli - od tych przeznaczonych dla dzieci, po potężne maszyny klasy MX1. Ich celem jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy, przy zachowaniu przepisów i bezpieczeństwa. Opłaty startowe, liczba okrążeń oraz sposób kwalifikacji zależą od rangi i regulaminu konkretnych zawodów.

Historia zawodów w Człuchowie

Zawody motocrossowe w Człuchowie organizowane są od wielu lat i cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich historia sięga początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to grupa entuzjastów tego sportu postanowiła stworzyć profesjonalny tor w okolicach miasta. Od tamtej pory, co roku, najlepsi polscy zawodnicy ścigają się na człuchowskich hopach i zakrętach. Wielu utytułowanych motocrossowców rozpoczynało właśnie tutaj swoją karierę.

Organizator i miejsce zawodów

Organizatorem zawodów jest Człuchowski Klub Motocrossu - organizacja z wieloletnim doświadczeniem w przygotowywaniu mistrzowskich imprez. Zawody odbywają się na specjalnie przygotowanym torze motocrossowym usytuowanym na obrzeżach Człuchowa, który uchodzi za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających w Polsce. Posiada on liczne muldy, koleiny, skocznie oraz ostre zakręty. Stanowi prawdziwe wyzwanie dla zawodników i ich maszyn.

Data i harmonogram zawodów motocrossowych Człuchów 2022

Kiedy dokładnie odbędą się zawody?

Tegoroczna edycja zawodów motocrossowych w Człuchowie zaplanowana jest na weekend 24-25 września 2022 roku. Będzie to już 28. edycja tych prestiżowych zmagań, które na stałe wpisały się w kalendarz czołowych imprez motocrossowych w Polsce. Zawody odbędą się bez względu na warunki pogodowe.

Ramowy harmonogram imprezy

Sobota, 24 września będzie dniem treningowym i kwalifikacyjnym. Niedziela, 25 września to dzień zasadniczych wyścigów we wszystkich kategoriach. Po zakończeniu rywalizacji sportowej zaplanowano ceremonię wręczenia medali i pucharów. Szczegółowy harmonogram dostępny będzie na stronie organizatora na kilka dni przed zawodami.

Informacje o treningach i kwalifikacjach

W sobotę odbędą się treningi wolne dla wszystkich zgłoszonych zawodników, po których rozegrane zostaną kwalifikacje. Do niedzielnych wyścigów zakwalifikuje się po 40 najszybszych zawodników z każdej klasy. Pozostali uczestnicy będą mieli szansę ścigania się w wyścigach pocieszenia. Szczegółowe godziny treningów i kwalifikacji zostaną podane w późniejszym terminie.

Zasady i przebieg zawodów motocrossowych

Regulamin i zasady zawodów

Zawody odbywają się zgodnie z Regulaminem Motocrossowych Mistrzostw Polski. Uczestnicy muszą posiadać licencję sportową, ubezpieczenie, sprawny technicznie motocykl oraz pełne wyposażenie ochronne. Podczas wyścigów obowiązuje zakaz jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Za niesportowe zachowanie grożą surowe kary.

Kategorie i konkurencje motocrossowe

W Człuchowie ścigać się będą zawodnicy w klasach: MX65, MX85, MX2, MX1 oraz Amator. Rywalizacja toczyć się będzie indywidualnie jak i drużynowo. Dodatkowo odbędą się wyścigi quadów. Każda kategoria ma odrębne treningi, kwalifikacje oraz finały. Podział na klasy zapewnia wyrównane szanse.

Jak wygląda przebieg poszczególnych wyścigów?

Zawodnicy startują razem z bramki startowej i rywalizują przez wyznaczoną liczbę okrążeń toru (zazwyczaj 12-15). Zwycięzcą zostaje ten który pierwszy przekroczy linię mety. W przypadku remisu organizuje się dodatkowy wyścig. Sędziowie czuwają nad bezpieczeństwem oraz przestrzeganiem regulaminu. Zwycięzcy poszczególnych wyścigów awansują do finałów A.

Zawodnicy biorący udział w zawodach Człuchów 2022

Główni faworyci i zawodnicy

W zawodach wystartuje czołówka polskich i zagranicznych zawodników motocrossu. Wśród faworytów wymienia się m.in. ubiegłorocznego mistrza Europy Adama Sterckxa, aktualnego lidera MP Dominika Wardę oraz reprezentantów Polski Kamila Bielińskiego i Marcina Ruta. Nie zabraknie także utytułowanych zawodników klubowych.

Reprezentacje klubów i teamów

Oprócz zawodników indywidualnych, w Człuchowie wystartują także drużyny klubowe i fabryczne. Spodziewana jest mocna reprezentacja Wójcik Racing Team, Pro Racing KTM oraz JD Gunnex KTM Racing Team. Rywalizacja drużynowa zapowiada się niezwykle zacięcie.

Amatorzy i miłośnicy motocrossu

Oprócz zawodowców, w zawodach wezmą udział także amatorzy i miłośnicy motocrossu. Będzie to dla nich okazja do sprawdzenia swoich umiejętności na profesjonalnym torze oraz zmierzenia się z licencjonowanymi zawodnikami. Dla wielu to szansa spełnienia motocrossowych marzeń.

Atrakcje i wydarzenia towarzyszące zawodom

Konkursy i pokazy dla publiczności

Oprócz zasadniczych wyścigów, dla publiczności przygotowano wiele dodatkowych atrakcji. Będą konkursy z nagrodami, pokazy trialowe i freestyle motocross. Nie zabraknie też konkursów dla najmłodszych fanów dwóch kółek. To dodatkowa szansa na aktywne uczestnictwo w zawodach.

Strefa gastronomiczna i zakupy

Na terenie zawodów działać będzie strefa gastronomiczna serwująca grochówkę rajdową, grillowane kiełbaski oraz napoje. Będzie można również nabyć pamiątki z zawodów - koszulki, czapki i gadżety. Stoiska z częściami i akcesoriami motocyklowymi z pewnością zainteresują wielu fanów motorsportu.

Program artystyczny

Po zakończeniu niedzielnych zmagań, na scenie wystąpi zespół rockowy grający covery największych przebojów. Nie zabraknie również losowania nagród w konkursach dla kibiców oraz laserowego pokazu świateł. Z pewnością umili to kibicom czas po emocjonujących wyścigach.

Bilety i dojazd na zawody motocrossowe Człuchów

Ceny biletów i miejsca zakupu

Bilety na zawody można zakupić on-line na stronie organizatora lub bezpośrednio w kasach przy wejściu. Ceny to 60 zł (bilet normalny) oraz 40 zł (bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży). Dla zorganizowanych grup klubowych przewidziane są zniżki. Osoby niepełnosprawne wchodzą za darmo.

Dojazd i parkingi przy torze

Dojazd do miejsca zawodów z centrum Człuchowa zajmuje ok. 15 minut. Organizator zapewnia bezpłatny parking dla kibiców tuż przy torze. Pojemność parkingu jest wystarczająca dla kilku tysięcy samochodów osobowych i autokarów.

Noclegi i hotele w Człuchowie

Dla osób z dalszych stron Polski, w Człuchowie i okolicznych miejscowościach dostępne są hotele i kwatery prywatne w różnych standardach i cenach. Wygodnym rozwiązaniem jest również nocleg na polu namiotowym lub przyczepą kempingową.

Tegoroczne zawody motocrossowe w Człuchowie zapowiadają się niezwykle emocjonująco. Poziom sportowy i organizacyjny imprezy gwarantuje wspaniałe widowisko zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Serdecznie zapraszamy do kibicowania!

Podsumowanie

Zawody motocrossowe w Człuchowie to już 28-letnia tradycja. Co roku przyciągają najlepszych zawodników i rzesze fanów tego widowiskowego sportu. Profesjonalnie przygotowany tor z licznymi przeszkodami oraz pasjonująca rywalizacja w kilku kategoriach wiekowych i pojemnościowych to gwarancja wspaniałych emocji. Tegoroczna edycja z pewnością dostarczy wielu sportowych wrażeń. Organizatorzy jak zwykle zadbali o atrakcje i zaplecze dla zawodników oraz kibiców. Już dziś serdecznie zapraszamy do Człuchowa w dniach 24-25 września 2022 roku. Do zobaczenia na torze!

Najczęściej zadawane pytania

Bilety na zawody można kupić w cenie 60 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy). Dla grup zorganizowanych przewidziane są zniżki.

Dojazd z centrum Człuchowa na miejsce zawodów zajmuje ok. 15 minut samochodem. Parkingi są bezpłatne.

W Człuchowie i okolicy dostępne są hotele, kwatery prywatne oraz pole namiotowe przy torze.

W zawodach startują licencjonowani zawodnicy oraz amatorzy - miłośnicy motocrossu. Obowiązują kategorie wiekowe.

Dodatkowe atrakcje to m.in. pokazy trialowe i MX freestyle, strefa gastronomiczna oraz występ zespołu muzycznego.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podstawowe zasady bezpieczeństwa w sportach ekstremalnych
  2. Jak przygotować się do pierwszych zawodów w motocrossie?
  3. Jak spersonalizować swój motocykl KTM do jazdy motocrossowej
  4. Motocross kobiety – jak zacząć przygodę z tym sportem?
  5. Przewodnik po najlepszych elektrycznych motocyklach motocrossowych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aleks Zieliński
Aleks Zieliński

Witajcie, jestem Aleks Zieliński i moje życie to jedna wielka przygoda na krawędzi ekstremalnych sportów. Skok na spadochronie, jazda na desce wulkanicznej, czy wspinaczka na niebezpiecznych szczytach

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły